Psychologie sportovního výkonu

František Lomský
mentální kouč

"Psychologický aspekt sportovního výkonu má zásadní dopad na dosažený výsledek. Nenahradí dobrou tréninkovou přípravu, ale rozhoduje o tom, zda svůj potenciál dokážete naplno prodat ve chvíli pravdy: na hřišti, stadiónu či kolbišti."

Pomohu vám s těmito tématy

Mindset 

Optimální mentální nastavení sportovce stojí na čtyřech druzích koncentrace (scan, zoom, opory pozornosti a vědomé myšlení) a šesti mentálních pilířích (sebehodnocení zaměřené na růst / práce s chybami a neúspěchem / zvídavost / sebepoznání / disciplína / antistresové mentální postoje).

Koncentrace

Základem dobré koncentrace je naučit se tzv. direktnímu vnímání pomocí opor pozornosti (smyslové instrumenty). Díky nim sportovec dokáže přepínat pozornost z asociativního myšlení (zaměřeného dovnitř) na smyslové vnímání (směrem ven), a tak zůstat plně soustředěný. Pro rozvoj koncentrace používám techniky mindfulness. 

Sebevědomí

Sebevědomý není ten, kdo si myslí, že zvládne všechno - přestože to neodpovídá jeho schopnostem. To je spíš známkou špatné sebereflexe. Sebevědomý sportovec si je "sebe vědomý" - zná svoje slabé a silné stránky, a také ví, jak s nimi pracovat.

Sebedůvěra

Pocit sebedůvěry je v první řadě emoční nastavení, a proto s ním můžete aktivně pracovat. Sebedůvěra nemusí vycházet z předchozích úspěšných výkonů. Můžete ji výrazně zvýšit rozpuštěním vnitřních sabotérů. 

Konzistence výkonu

Na tréninku jste se cítili úplně skvěle, ale v závodě/v zápase to byla katastrofa. Už zase. Proč!? Minulý měsíc jste byli v top formě, a najednou jste "down". Co je za tím!? Konzistence je aspekt, který lze natrénovat stejně dobře jako kondice či jakákoli jiná dovednost. 

Mentální tlak

Sport je spojený s ohromným tlakem zvnějšku: rodiče, trenér, spoluhráči, sponzoři, diváci, fanoušci - ti všichni očekávají, že je nezklamete. Tlak je ale něco, co se týká vašeho vnitřního mentálního nastavení. Ostatní mohou být jeho zrcadlem či spouštěčem, ale téma tlaku a nervozity můžete vyřešit jenom sami v sobě.

Motivace a smysl

Motivace a smysl jsou základem veškerého úsilí. Motivace má složku pocitovou (chuť něco dělat) a hodnotovou (znát své proč). Nemusíme se spoléhat jen na své pocity - motivaci můžeme ovlivňovat pomocí vůle, tréninkových technik (např. kaskádovitý trénink) či ziskově nastaveného hodnocení.

Pár slov o mě:

Dětství a mládí jsem prožil v Hřebčinci Písek a Národním hřebčíně Netolice. Oba rodiče byli parkuroví jezdci, trenéři a rozhodčí, a tak jsme s bratrem každé odpoledne trávili v sedle na domácím tréninkovém kolbišti a všechny víkendy na závodech po celé ČR, a občas i v blízkém zahraničí. V roce 1996 jsem ukončil kariéru parkurového jezdce a začal pracovat v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem. Posléze jsem se přestěhoval do Prahy, kde jsem se koním věnoval administrativně na Ministerstvu zemědělství a posléze na České jezdecké federaci v pozici generálního sekretáře. V té době bylo pro mě jezdectví už jen koníček :-).

Současně s tím jsem se vždy aktivně zajímal o psychologii a fungování lidské mysli. Mám za sebou více než dva tisíce hodin intenzivní buddhistické meditace vhledu (tzv. vipassaná) na retreatech (kurzech) v ČR a zahraničí. Od roku 2000 se věnuji mindfulness, kterou dnes učím jako lektor. Kromě mentálního koučinku pracuji rovněž jako terapeut (věnuji se mindfulness terapii / mindfulness-based transformation therapy). Ve svém volném čase provádím meditující na intenzivních vícedenních kurzech meditace vhledu. V roce 2022 mně vyšla kniha Mindfulness: co vám ještě neřekli? (Pointa / Albatros Média) a jsem obsahovým spoluautorem první české meditační aplikace Calmio.       

Ceník:

Úvodní konzultace a diagnostika (30 min): ZDARMA

Jedno 60min sezení: 1 500 Kč
Jedno 60min sezení při dlouhodobé spolupráci (min. 6 sezení): 1 350 Kč
Jedno 60min sezení při dlouhodobé spolupráci (min. 10 sezení): 1 200 Kč

Máte zájem o nezávaznou konzultaci a diagnostiku vaší situace? Nejste si jisti, zda by vám spolupráce byla k užitku? Bez obav mě můžete kontaktovat a domluvíme si nezávaznou 30min schůzku, na které si vyjasníme, s čím vám případně mohu pomoct.

Následně si můžete objednat několik jednorázových sezení, a pokud vám bude spolupráce vyhovovat, je možné dokoupit si celou sérii již za sníženou cenu (jednorázová sezení se započítávají do celé série).    

Kontaktní formulář

Vyplňte prosím všechny potřebné údaje, ozvu se Vám co nejdříve zpět.
Případně mě zavolejte na tel. číslo 737 851 629.