Mindfulness: Co vám ještě neřekli? 

Tato stránka je věnována knize "Mindfulness: Co vám ještě neřekli?" (2022, nakl. Pointa / Albatros Média). Dozvíš se zde, čím je kniha unikátní, proč jsem ji napsal a v čem ti může pomoci. Také si z ní můžeš přečíst ukázku a objednat si ji. Do každé knihy píši osobní věnování.

František Lomský (autor knihy)


Čím je kniha unikátní?

Přestože je mindfulness v posledních letech velmi populární, téměř se nemluví o mnoha jejích důležitých aspektech a dalších souvislostech. Mým záměrem bylo tuto mezeru zacelit. Proto se v knize věnuji opomíjeným až kontroverzním tématům, jako je vliv mindfulness na duševní zdraví, nebezpečná úskalí, zvládání častých překážek v průběhu výcviku, nevyjasněná role ve firemních soft-skills programech, souvislost s osobní integritou a etikou, využití v mentálním koučinku či vztah ke spirituálním tradicím. Obsahuje konkrétní příklady ze života a praktická cvičení i ve formě audia na volně přístupném kanálu YouTube vytvořeném speciálně k této knize.

Co je mindfulness a v čem ti může pomoci?

 • Mindfulness je přirozená schopnost plně vnímat vlastní prožitky odehrávající se v přítomném okamžiku na úrovni těla, mysli, emocí a pocitů
 • Vede k porozumění vlastní mysli a naučeným emočním vzorcům
 • Díky tomuto pochopení ulevuje od stresu, pocitů tísně a úzkosti
 • Prohlubuje schopnost relaxace, zlepšuje komunikaci, zvyšuje emoční inteligenci, podporuje kreativitu, otevírá přístup k vlastnímu zdroji duševní energie a životního optimismu
 • Je úspěšně využívaná v medicíně, psychoterapii, psychologii, sportu, ve firemních programech na rozvoj měkkých dovedností apod.

Pár slov o mě

Prošel jsem mnoha profesemi: parkurový jezdec, generální sekretář České jezdecké federace či spoluzakladatel a ředitel společnosti Iswari vyrábějící bio veganské potraviny, které se dnes úspěšně prodávají v řadě zemí Evropy. V současnosti se naplno věnuji výuce mindfulness a koučinku. Mojí prioritou ale bylo vždy porozumět sám sobě a světu, v němž žiji. To mě přivedlo před dvaceti lety k buddhistické meditaci vhledu (tzv. vipassaná) a praxi mindfulness.

Absolvoval jsem v souhrnu půl roku, t.j. dvacet pět týdnů / 175 dní / 2 100 hodin intenzivní mindfulness meditace v rámci vícedenních retreatů (kurzů) jak v ČR tak zahraničí. Mindfulness se ale hlavně stala přirozenou součástí mého každodenního života. Od roku 2010 vedu meditace pro veřejnost v pražském Centru Lotus a také jsem obsahovým spoluautorem meditační aplikace Calmio. A co mám nejraději? Život! Exotické cesty i vůni našich lesů. Přátele, a občas také samotu. Rockové písničky, Měsíční sonátu od Beethovena a ticho zimní noci. Svoji ženu. Sám sebe. Tento okamžik.

Proč jsem knihu napsal?

Jako lektor a účastník mnoha meditačních výcviků zaměřených na rozvoj mindfulness jsem si stále více uvědomoval, že běžný kurz všímavosti (jak se také mindfulness nazývá) ani zdaleka nemůže obsáhnout všechny oblasti života, kterých se tato praxe týká. Stále více jsem si všímal častých dezinterpretací, zjednodušení a z kontextu vytržených informací, o nichž se ve veřejném prostoru píše a hovoří. Během covidové pandemie jsem náhle dostal veliký dar - několik měsíců času, kdy jsem se nemohl plnohodnotně věnovat své profesi. A tak jsem začal psát o tématech spojených s mindfulness, o nichž se téměř nikdo nezmiňuje, anebo jen povrchně a bez širších souvislostí, přestože jsou pro její rozvoj zásadní. Až přišel okamžik, kdy textu bylo v šuplíku (pardon, v počítačové složce) takové množství, že vydalo na celou knihu. Právě teď nastala chvíle, kdy bych se o něj s vámi rád podělil!

Co se v knize dozvíš?

Jak rozvíjet mindfulness a naučit se díky ní:

 • žít bez stresu, zbytečných obav a úzkostí
 • mít čistou hlavu i během hektických dnů
 • vědomě prožívat osobní i pracovní vztahy
 • neskočit na špek trikům vlastní mysli
 • žít v přátelském vztahu se svými emocemi
 • překonat nástrahy a obtíže mindfulness meditace
 • porozumět vlastním motivacím
 • docenit tak zvané "všední" okamžiky
 • nalézat cestu k sobě samému - skrze tady a teď

Kompletní obsah knihy     
Ukázka z knihy

Řekli o knize:

PhDr. Jan Benda, Ph.D. (psycholog, psychoterapeut, lektor mindfulness mj. ve Škoda Auto, Komerční banka, Univerzita Karlova ad. Autor knihy "Všímavost a soucit se sebou"): "Čtivá, srozumitelná a do hloubky jdoucí kniha Františka Lomského vychází z bohaté osobní zkušenosti tohoto autora s meditací všímavosti a vhledu. Laskavým a přátelským jazykem odhaluje čtenářům překvapivé možnosti sebepoznávání, osobní transformace a nalézání životní spokojenosti. A poctivě diskutuje i možná úskalí meditační praxe. Nechává přitom na čtenáři, zda se rozhodne využívat všímavost ke zvládání stresu, rozvíjení emoční inteligence, anebo jako cestu k duchovnímu probuzení."

Kateřina Čepelíková (Manažerka v Jacobs Douwe Egberts): "Knih o mindfulness existuje mnoho. Tato je ale výjimečná. Díky cenným osobním zkušenostem Františka začleňuje mindfulness do širších souvislostí. Kniha vás tedy provede vším, co byste o mindfulness měli vědět. František má navíc dar vystihnout pravou podstatu věci a srozumitelně ji předat. Na své si tedy přijdou ti, kteří o mindfulness zatím nic neví, ale i ti, kteří už mindfulness praktikují a chtějí získat další cenné vhledy. Velmi oceňuji, že součástí knihy jsou také praktická cvičení, díky kterým můžete s mindfulness hned začít. Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně!" 

Chceš se vypořádat se stresem, obavami, zahlcenou myslí či vyčerpáním? Zvýšit svoji frustrační toleranci? Pořád tě něco honí, nejvíc ty sám sebe? Pak je pro tebe mindfulness ideální cestou, jak to změnit! Díky ní máš právě teď možnost naučit se meditovat, získat nadhled, objevit svůj vlastní klidný střed, zdroj duševní energie a životního optimismu. Co se na kurzu naučíš?

 • Začneš lépe rozumět svému vnitřnímu světu ukrytému v nevědomí. Tento pocit se nechá přirovnat k topícímu se, který najednou vystrčí hlavu nad hladinu a může se nadechnout.
 • Zjistíš, kde si sám působíš problémy a trápení. (Prozradím ti teď jedno tajemství: život občas přináší náročné situace k řešení, ale problémy a trápení vznikají v té záhadné kouli, kterou nosíme všichni na krku)
 • Postupně se naučíš vidět svět bez šedých brýlí, takový, jakým skutečně je. Ne tak, jak si ho představuješ.
 • Díky tomu bude pro tebe mnohem snazší být sama/sám sebou, nalézt v sobě zdroj energie, prožívat výzvy života s větším nadhledem a grácií, být v kontaktu se svým tělem, myslí a emocemi. 

Objednávka knihy:

Kniha stojí 300 Kč + poštovné 100 Kč. Eventuálně se můžeme domluvit na osobním předání (Roztylské sady 1103/4, Praha Spořilov). Každou knihu opatřuji věnováním, případně do ní mohu napsat osobní přání k narozeninám apod. Jako autor mám k dispozici jen omezený počet výtisků - nabídka tedy platí pouze do doby, než budou knihy rozebrány.

Následující odkaz vás přesměruje na stránku tohoto webu, kde si můžete knížku zakoupit. Platba je možná kartou nebo převodem na účet. 

Chci koupit knihu